بلاکچین چیست؟ ماینینگ ، ماینر بیتکوین ،رمزارز ، بلوک ، بلاکچین ، بلاکچین چگونه کار می کند؟

امروز بیش از هر وقت دیگر شناخت فناوری بلاکچین ضروری به نظر می‌رسد! همان‌طور که چندسال پیش شناخت اینترنت و استفاده از آن ضروری بود! اما بلاکچین واقعا چیست؟ چطور کار می‌کند؟ برای ما چه فوایدی دارد؟ چطور زندگی ما را تغییر می‌دهد؟

بلاکچین فناوری پیشرفته‌ای است که مانند یک سیستم عامل بزرگ عمل می‌کند. اطلاعات در این سیستم عامل وارد می‌شوند، پردازش می‌شوند، ثبت می‌شوند، و خروجی گرفته می‌شوند. با اینترنت معمول سینک هست و از طریق آن قابل دسترسی. این سیستم اولین بار در سال 1991 توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا تعریف شد و از سال 2008 که فرد، افراد یا گروهی به نام "ساتوشی ناکاموتو" ارز دیجیتالی بیت‌کوین را بر بستر آن تعریف کردند، بسیار بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفت.

بلاکچین چیست ؟ زنجیره ای از بلوک های اطلاعات که بیت کوین در بستر آن کار می کند


زنجیره‌ای از بلوک‌های اطلاعات
برای شناخت بیشتر، بیایید از اسم آن شروع کنیم: بلاکچین یا زنجیره بلوکی! در این سیستم اطلاعات در زنجیره‌ای از بلوک‌های دیجیتالی ذخیره می‌شوند. هر بلاک، شامل اطلاعات وارد شده، آدرس بلوک قبلی، و آدرس بلوک خود است که طی عملیاتی در بلوک مورد نظر ذخیره می‌شوند. درست مانند یک دفتر کل حسابداری که اطلاعات در ردیف‌های متوالی در آن نوشته و نگه‌داری می‌شدند.
اما تفاوت‌های برجسته‌ای میان بلاکچین و دفتر کل‌حسابداری معمول وجود دارد:
اول این که بلاکچین یک سیستم غیر متمرکز است. یعنی هیچ سرور و واسطه‌ای برای انجام تراکنش‌های آن نظارت ندارد. در سیستم بانکداری مرسوم، اگر من بخواهم برای شما پولی ارسال کنم، باید به یک بانک یا موسسه مالی رجوع کنم. حال چه شخصا به بانک بروم، چه از نرم افزار اینترنت بانک خودم استفاده کنم. در هر صورت، پولی که برای شما حواله می‌کنم، از طریق سرورهای بانک منتقل می‌شود و اطلاعات تراکنش میان من  و شما در سرورهای بانک ذخیره می‌شوند. روشی که تا به امروز، زیان‌های بسیاری به مشترکین خود وارد آورده است. از حمله‌ی هکرها به دیتابیس بانک گرفته، تا اختلاس اعضای بانک و تعطیلی آن و همین طور مسدود شدن حساب‌ها  به دلایل گوناگون توسط نهاد بانکی، دولت‌ها و...
اما در سیستم بلاکچین هیچ نهاد متمرکزی وجود ندارد. هر کسی که از سیستم بلاکچین استفاده می‌کند، علاوه بر خدماتی که می‌گیرد، به نوعی ناظر بر تمام تراکنش‌های داخل شبکه هم هست. وقتی شما از شبکه بلاکچین استفاده کنید، رایانه شما، یک "گره" یا یک "نود" در شبکه بلاکچین به حساب می‌آید. یک کپی از هر تراکنشی که در شبکه انجام می‌شود، برای رایانه شما ارسال می‌شود تا صحت آن‌را با مقایسه مشخصات بلاک آن با شماره بلاک‌های قبلی مقایسه کند، محتوای آن‌را ثبت کند و صحت یا خطای آن‌را به تمام رایانه‌های دیگر شبکه اعلام کند. در صورت تایید صحت اطلاعات، بلوک جدید، در شبکه میان همه ثبت می‌شود. در صورت عدم تایید نودها، اطلاعات بلوک مردود شده و در بلاکچین ثبت نمی‌شود. این تعریف ساده‌ای از شبکه نظیر به نظیر یا peer to peer  است. درست مانند شبکه تورنت، که در آن تمامی کاربران هم سرور بودند و هم کاربر و هر چه در رایانه خود داشنتند با دیگر کاربران شبکه تورنت به اشتراک می‌گذاشتند.
پس بلاکچین یک دفتر ثبت بزرگ توزیع شده است که تغییر اطلاعات در آن غیر ممکن می‌شود. چرا که اطلاعات داخل هر بلوک در دسترس همه قرار دارد، و هر اطلاعات جدیدی که بخواهد ثبت شود، در همه این نودها ثبت می‌شود و امکان قیاس و اعتبار سنجی آن از طریق تمامی نودها، امکان پذیر می‌شود.
حال که با کلیت بلاکچین و سازو کار آن آشنا شدیم، بیایید با جزئیات بیشتری از آن آشنا شویم:

تصویر یک بلاک در بلاکچین : اطلاعات ، هش یا آدرس بلوک قبل ، هش یا آدرس اختصاصی بلوک بلاکچینی


هر بلوک در شبکه بلاکچین، شامل سه مشخصه است: اطلاعاتی که در آن بلوک ذخیره می‌کنیم، مثل مقدار دارایی بیت‌کوین شما، دوم، هش یا شماره منحصر به فرد بلوکی که اطلاعات شما در آن قرار دارد که رمزی یگانه است و تنها به بلوک شما اختصاص دارد و سوم هش یا شماره منحصر به فرد بلوک قبلی.
هر تغییری در بلوک اطلاعات شما، باعث تغییر شماره هش آن می‌شود و شما و کل شبکه بلاکچین را از دستکاری بلوک با خبر می‌سازد. نگه‌داری هش بلوک قبلی هم باعث می‌شود که اطلاعات به صورت زنجیر وار پشت سر هم قرار بگیرند، و برای هر تغییر در بلوک اطلاعات شما، لازم است تمام بلوک‌های بعدی رو هم دستکاری کرد که به با توجه به فشردگی بلوک‌ها و پشت هم قرار گیری‌شان، عملا دستکاری را غیر ممکن یا بسیار سخت می‌کند. چرا که اگر محتویات بلوکی تغییر کند، با توجه به تغییر هش یا آدرس اختصاصی‌اش، تمام بلاک‌های بعد از خودش را نامعتبر می‌سازد. و اگر چنین اتفاقی بیوفتد، به علت عدم تایید بلوک‌های بعدی، محتویات و اطلاعات بلوک شما به حالت اولیه (پیش از هک شدن) بر می‌گردد.
اما شاید بگویید با توجه به سرعت بالای رایانه‌های امروزی، شاید هکری بتواند اطلاعات بلوک شما و تمام بلوک‌های بعدی را هم تغییر دهد و اطلاعات شما (مثل مقدار موجودی بیت‌کوین) را بدزد! راستش را بخواهید چنین امکانی شاید عملی می‌شد اگر حسن انجام کار یا proof of work   در شبکه بلاکچین وجود نمی‌داشت. حسن انجام کار، جلوی شکل گیری سریع بلوک‌های جدید را می‌گیرد و این فرایند را کمی کند می‌کند. به طوری که یک هکر، بعد از دستکاری اطلاعات بلوک شما، نیازمند حداقل ده دقیقه زمان دارد تا بتواند اطلاعات بلوک بعدی را هک کند و با توجه به تشکیل بسیار زیاد بلوک‌های جدید، عملا هکر نمی‌تواند بلوک‌های تمام نودهای بعد از شما را هک کند.


بلاکچین چه امکاناتی می دهد بیت کوین چیست و چگونه استخراج می شود خرید و فروش بیت کوین بلاکچین امکانات بی‌نظیری در اختیار ما قرار می‌دهد. از جمله برنامه‌ها و قراردادهایی هستند که بر روی این بستر قابل اجرا می‌شوند که به آن‌ها  smart contracts  یا قراردادهای هوشمند گفته می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید با چند خط کد ساده در بستر بلاکچین، سازوکاری برای جابه‌جایی بیت‌کوین‌های خود بر اساس نیازهای خودتان یا شرکت‌تان تعریف کنید و آن‌را روی بستر بلاکچین قرار دهید تا اجرایی شود.حالا که کمی بیشتر از قبل با بلاکچین آشنا شدیم، نگاهی به آینده آن می‌اندازیم. همان‌طور که اولین استفاده از بلاکچین که در بیت‌کوین اتفاق افتاد، الهام بخش بسیاری از رمزارزهای دیگر مانند اتریوم، ریپل، بیت‌‌کوین کش و... قرار گرفت و تحولی جدی در زمینه نظام مالی دنیا ایجاد کرد و انقلابی در پایگاه داده‌های توزیع شده‌ی هوشمند به وجود آورد، در آینده نیز از بسیاری از پتانسیل‌های مکشوف و غیر مکشوف بلاکچین استفاده‌های جدی خواهد شد. از جمله بعضی از این تغییرات می‌توان موارد زیر را نام برد:
* استفاده‌ی بیش از پیش از پول‌های دیجیتال یا رمزارزها بر بستر بلاکچین.
* استفاده از برنامه‌های هوشمند یا smart contracs  ها برای اجرای برنامه‌ها بر بستر بلاکچین.
* ثبت و نگه داری سوابق پزشکی، سوابق محصولات غذایی، سوء سابقه افراد و ثبت رای در انتخابات و...
* بلاکچین بستری امن و غیرقابل نفوذ در اختیار قرار می‌دهد که بهترین امکان برای استفاده از آن برای هوشمند سازی مصنوعات دست بشر است که به اینترنت اشیا معروف هستند. امروزه کابرد آن در ماشین‌های خودران، یخچال‌ها و دیگر لوازم خانگی هوشمند، شهرهای هوشمند و... در مقیاسی وسیع مورد تایید قرار گرفته است.
* کاربردهای فراوان دیگر، در بانکداری، بیمه، مطالعات و پروژه‌های متعدد از دیگر امکانات بی‌حدی هست که بلاکچین در اختیار بشریت قرار داده است.

امکانات بی‌نظیری که بلاکچین در اختیار جوامع بشری قرار داده است، بی‌شک دریچه‌ای به دنیای فردا پیش روی ما قرار می‌دهد


سخن پایانی: امکانات بی‌نظیری که بلاکچین در اختیار جوامع بشری قرار داده است، بی‌شک دریچه‌ای به دنیای فردا پیش روی ما قرار می‌دهد. بلاکچین با تمرکز زدایی از سیستم‌های به شدت متمرکز امروز، با امکانات عملی که در اختیار بشریت قرار می‌دهد، بستری مناسب برای تغییرات آینده است: رمزارز بیت‌کوین و دیگر رمزارزها، که جانشینی برای پول‌های کاغذی و بی‌پشتوانه دولت‌هاست، بستر مناسب جهت اینترنت اشیا که به هوشمند شدن هر چه بیشتر زندگی ما در بستری امن یاری می‌رساند، امکان رهگیری فعالیت‌ها در بستر امن آن، حذف واسطه‌ها، پایین آوردن هزینه تراکنش‌های مالی و... همه و همه لزوم توجه و استفاده بیش از بیش از تکنولوژی بلاکچین را برای هر فردی روی زمین گوشزد می‌کند.
در پایان به گزارش مجمع جهانی اقتصاد اشاره‌ای می‌کنم، که پیش‌بینی کرده است تا سال 2025 ده درصد از تولید ناخالص داخلی جهان بر روی تکنولوژی بلاکچین ذخیره خواهد شد. تصورش را بکنید! چه رقمی خواهد شد؟!!

این مطلب توسط تیم نویسندگان ماینرتک تهیه گردیده است و هرگونه بازنشر تنها با ذکر منبع مجاز است.