کلمات کلیدی: کلاهبرداری بیتکوینی، استخراج بیتکوین، سرمایه گذاری در بیتکوین ( بیت کوین )

آیا تنظیم مقررات سخت تر لازم است؟
به قلم بن براون

بر اساس گزارش بانکوک پست، یک مجتمع تجاری مدعی استخراج بیت‌کوین، حدود 42 میلیون بات (حدود 1.35 میلیون دلار) از کاربرانش کلاهبرداری کرده است. سی نفر قربانی این کلاهبرداری دست به شکایت علیه این شرکت استخراج بیت‌کوین زده اند. اگرچه پلیس بر این باور است که تعداد افراد متضرر درگیر این ماجرا در حدود صد و چهل نفر است. این در حالی رخ می‌دهد که چند ماه قبل نیز یک گروه تایلندی متهم به جعل 24 میلیون دلار در سرمایه‌گذاری بیت‌کوین شده بودند. با توجه به اینکه تایلند یک بازار پر‌رونق برای ارزهای اعتباری است، آیا زمان وضع مقررات سخت‌گیرانه تر برای جلوگیری از کلاهبرداری ها و تقلب‌ها فرا رسیده‌است؟کلاهبرداری 1.35 میلیونی از راه بیت‌کوین چگونه رخ داده است.


مال‌باختگان ادعا می‌کنند که با وعده‌ی بی‌نظیر 70% بازپرداخت تضمینی دست به سرمایه‌گذاری زده‌اند.
استخراج بیت‌کوین از طریق منابع مشترکی که به یک مرکز داده‌ی بزرگتر متصل هستند انجام می‌شود. در سطح نظری، به شما اجازه داد می‌شودکه بدون خرید یا اجرای سخت افزار خودتان، سود ببرید. در واقع بسیاری از عملیات های استخراج می‌توانند شبهه دار و در هاله‌ای از ابهام تبدیل به کلاهبرداری‌هایی در عرصه‌ی واقعیت شوند چرا که در پنهان کردن محاسبات و اطلاعات مربوط به استخراج بیت‌کوین سود بالاتری وجود دارد.


کلاه برداری بیتکوینی در بانکوک تایلند - استخراج رمزارزبازگشت تضمینی سالیانه 70 درصدیکی از مال‌باختگان می‌گوید که به او وعده داده شده بود که می‌تواند در هر زمانی که بخواهد پولش را برداشت کند. اما این خیلی زود تغییر کرد: از ماه آگوست مالک اقدام به اعمال شرایطی برای استخراج پول می‌کند. سپس در آغاز ماه جاری سایت اعلام کرد که قصد دارد اقدام به بازپرداخت پول سرمایه‌گذاران در 84 قسط بکند، که بیش از 7 سال به طول خواهد انجامید.
درست در زمانی که استخراج بیت‌کوین سود نازلی پیدا کرده بود. شرکت تحقیقاتی دیار طی گزارشی اعلام کرده که در سپتامبر 2018 معادن بیت‌کوین ضرر ناخوشایندی را متحمل شدند.
آیا به قوانین محافظتی برای ارزهای دیجیتال نیاز هست؟
همانطور که سی ان ان پیشتر گزارش داده بود، ویسانو کریا انگام، نخست وزیر تایلند، خواستار وضع قوانین سختگیرانه‌تری در این زمینه شده است. همچنین بیان کرد که در سال گذشته، شرایط برای شناسایی کلاهبرداران توسط مقامات محلی به شکل فزاینده‌ای سخت شده است.
در آگوست 2018 ادعا شد که کلاهبردارن تایلندی از یک میلیونر فنلاندی، پنج هزار و پونصد شصت و چهار هزار بیت‌کوین( معادل 24 میلیون دلار) اخاذی کرده‌اند. آرانی اوتاوا ساریما از طریق خرید ارز اعتباری DragonCoin  فریب خورده بود و طعمه‌ی کلاهبرداری و شیادی شده بود. ساریما اعتبارات را از طریق خرید بیت‌کوین به کیف پول کلاهبرداران انتقال داده بود و بجای احترام گذاشتن و استفاده از سرمایه‌گذاری وی، متقلبان به خرید ملک در تایلند مبادرت ورزیده بودند.در میان متهمان، یک بازیگر تایلندی نیز وجود داشت.
تایلند پیشتر قوانینی را برای کاهش عرضه‌ی سکه های اعتباری وضع کرده بود اما با وجود پولشویی های اخیر آیا نیاز به وضع قوانین پیشگرانه‌ی جدید احساس می‌شود؟
تایلند کماکان پیشرو در عرصه‌ی ارز دیجیتال
با وجود وقوع جرائم، تایلند همچنان در عرصه‌ی بلاکچین و رمزنگاری کروی پیشتاز است.
به گزارش سی ان ان، بورس اوراق بهادار در تایلند برای مبادرت به خرید و فروش ارز دیجیتال درخواست مجوز کرده است که اگر پذیرفته شود به سهامداران اجازه‌ی خرید و فروش ارز دیجیتال در بزرگترین بازار معاملاتی کشور داده خواهدشد.کلاه برداری بیتکوینی در تایلند - بیتکوین تقلبیهمچنین تایلند در حال استفاده از قدرت و امکانات بلاکچین است. اخیرا بزرگترین حزب اپوزیسیون در تایلند انتخاباتی را با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ی بلاکچین برگزار کرد. حتی در زمینه‌ی پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیز دولت تایلند از خدمات بلاکچین استفاده می‌کند.با این حال همزمان با رشد و پذیرش گسترده‌ی این خدمات، احتمال کلاهبرداری و سواستفاده نیز افزایش می‌یابد، تایلند نیز به عنوان پیشگام این پدیده در قرن بیست و یکم باید بتواند که سریعا بیاموزد که چگونه رشد باید با توسعه نیز همراه باشد.
بن براون: بن یک روزنامه‌نگار با تجربه‌ی یک دهه فعالیت در بازارهای مالی است. او در "هافینگتن پست" خودش را معرفی کرد هم اکنون در " بلاک اکسپلورر" به عنوان قدیمی‌ترین منبع بلاکچین مشغول به کار است.  

این مطلب توسط تیم ترجمه ماینرتک تهیه گردیده است و هرگونه بازنشر تنها با ذکر منبع مجاز است.