هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، تحلیل دیتا، بلاکچین، اینترنت اشیاء ، تکنولوژی ؛

به نظر بسیاری از دانشمندان، تکنولوژیست‌ها و صاحب نظران، این ها تکنولوژی های جدیدی هستند که دنیای ما را به طور کامل دگرگون خواهند کرد. هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، تحلیل دیتا، بلاکچین، اینترنت اشیاء؛ پنج تکنولوژی اصلی هستند که قرار است تغییرات دنیای ما را رغم بزنند. تغییراتی که البته مدتی هست حداقل با برخی از آن‌ها آشنا هستیم. اما تا لمس کامل آن‌ها در دنیای روزمره‌مان، هنوز اندکی فاصله باقیست. در این سلسله مقالات قرار است به هرکدام از این تکنولوژی‌ها بپردازیم و کمی بیشتر با آن‌ها آشنا شویم.
بگذارید برای شروع برویم به سراغ VR و AR هیجان انگیز.

VR ، AR ، MR و ویدیوهای 360 درجه و تکنولوژی های فردا واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده ، اینترنت اشیا ، تحلیل دیتا ، بلاکچین ، هوش مصنوعی VR یا  واقعیت مجازی (Virtual Reality): اگر از عینک‌های گوگل استفاده کرده باشید به خوبی با مفهوم VR آشنا هستید. مثل وقتی که برنامه سفر به موزه لوور را در گوشی خود لود می‌کنید و با عینک‌های ساده‌ی گوگل آن‌را به چشم می‌زنید و در دنیایی مجازی موزه شروع به گشت و گذار می‌کنید. به هر طرف که بخواهید نگاه می‌اندازید، در مقابل تابلویی که خواستید به هر اندازه که خواستید مکث می‌کنید و خلاصه مثل زندگی روزمره، می‌توانید به هر طرف که خواستید حرکت کنید، نگاه کنید و در مجاز غوطه ور شوید. بگذارید،  "واقعیت مجازی" را در یک جمله خلاصه کنیم: واقعیت مجازی، واقعیتی چند رسانه‌ای است که معمولا با رایانه شبیه‌سازی می‌شود و برای ما حضوری فیزیکی در دنیایی کاملا شبیه‌سازی شده از واقعیت  یا کاملا خیالی را ممکن می‌کند.
در حقیقت واقعیت مجازی، می‌‌تواند تجربیات احساسی و عاطفی و... واقعیت فیزیکی را با استفاده از تصاویر کاملا شبیه سازی شده با رایانه یا با استفاده کامل از تصاویر دنیای واقعی یا با ترکیبی از این دو خلق کند.
بازار "واقعیت مجازی" هم بسیار داغ است و هر روز داغ‌تر می‌شود. از خرید عینک‌های گوگل تا صفحه نمایش a.k.a. تا  HTC Vive همه و همه بازار داغی دارند و هر روز هم شاهد وارد شدن محصولات تازه‌ای هستیم که امکانات بهتری در این زمینه به ما می‌دهند.

تکنولوژی جدید گوگل جامپ و گوپرو به نام ادیسه عینک گوگل این بازار خوب شامل بازار هدست‌هایی که برای استفاده از محتوای صوتی مجازی یا برای غوطه‌وری هرچه بهتر در واقعیت مجازی تصویری تولید می‌شوند هم هست. همین طور است بازار دوربین‌های ضبط واقعیت مجازی! امروز دوربین نوکیا اوزو (Nokia OZO)، دوربین اودیسه  Odyssey، حاصل همکاری مشترک گوپرو GoPro و گوگل جامپ  Google Jump، Bublcam، Giroptic و ... تنها بخشی از دوربین‌های هیجان‌انگیزی هستند که تازه‌های بازار واقعیت مجازی به حساب می‌آیند و سرو صدای زیادی در نمایشگاه‌های محصولات تکنولوژیک به پا کرده‌اند.

ویدیو 360 درجه تکنولوژی های فردا ویدیوهای 360درجه (360-degree video): تازگی فیلم‌های 360 درجه هم جای خود را در دنیای ویدیوهای مجازی باز کرده‌اند. این فیلم‌ها که معمولا ضبط تصویر از دنیای واقعی هستند، با دوربین‌هایی در همه‌ی جهت‌ها ذخیره می‌شوند و شما می‌توانید در زمان دیدن این فیلم‌ها، زاویه دیدتان را به هر جهتی که خواستید تغییر دهید و دیدی 360 درجه از تصاویر فیلم داشته باشید.
این فیلم‌ها، پس از فیلم برداری با دوربین‌های مخصوص 360 درجه، و پرداختی ویژه در  پس تولید، قابلیت پخش در همه جهات را پیدا می‌کنند. همانطور که حدس زده‌اید، فیلم‌های 360 زیر شاخه‌ای از ویدیوهای واقعیت مجازی به حساب می‌آیند. البته این تعریف از نظر خیلی‌ها مورد انتقاد قرار گرفته است. عده‌ای اعتقاد دارند که فیلم‌های 360 خودشان شاخه‌ای مستقل در دنیای تصویر و تکنولوژی به حساب می‌آید و عده‌ی دیگر ویدیوهای 360 را زیر شاخه‌ای از واقعیت مجازی یا VR در نظر می‌گیرند. بحثی که گمان می‌رود به این زودی‌ها یا شاید هیچ وقت به نتیجه نرسد. اما سوای هر تعریف و دسته بندی، VR تصور و طرز استفاده ما از تصاویر را به طور کامل دگرگون خواهد کرد.


واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده ، تکنولوژی VR رایانه‌ای یا (CG VR): اگر به اخبار صنعت سینما گوش داده باشید، به اصطلاح سی جی CG زیاد برخورده‌اید. CG مخفف گرافیک رایانه‌ای (computer graphic) است که شاخه‌ای از علوم رایانه‌ای هم به حساب می‌آید. به هر گونه ترسیم، کار با تصاویر با شیوه‌های پردازشی رایانه‌ای CG می‌گوییم. CG در ساخت انواع انیمیشن، بازی‌های رایانه‌ای، پردازش تصاویر و شبیه‌سازی به کار می‌رود.
حال با این خلاصه‌ی کوتاه می‌توانیم درک بهتری از CG VR داشته باشیم: خلق واقعیت مجازی که کاملا با رایانه انجام بگیرد. یعنی تصاویر دنیای واقعی در آن نقشی ندارد و تصاویر کاملا با کارهای گرافیکی رایانه‌ایشکل می‌گیرند. تصاویری که برای CG VR ساخته می‌شوند، می‌توانند به صورت فیلمی کامل ساخته شوند، یا به صورت پیش- نمایش باشند، یعنی هر جایی که مخاطب به آن نگاه می‌اندازد، بلافاصله رندر ‌شود و به شکل نهایی مورد نظر سازندگان در مقابل چشم‌های ما نقش می‌بندند.
نوعی دیگری از  CG VR وجود دارد که ترکیب آن با ویدیوهای 360 درجه هست و یک تجربه چندوجهی با استفاده از ترکیب این دو نوع تکنولوژی است. اگر چه امروز در صنعت فیلم سازی، نامی برای این حالت سوم وجود ندارد، اما با اقبال زیادی از جانب مخاطبان روبرو شده است و پیش بینی می‌شود بازار داغی داشته باشد. به هر حال، بخش قابل توجهی از تصاویر VR این روزها، مربوط به این دسته از ویدیوهاست.

AR  یا MR ؟!حتما انتظار داشتید، حال که شرحی از واقعیت مجازی و 360 ویدیو داده ایم، مستقیم برویم به سراغ VR، اما قبل از آن نیاز است که کمی هم درباره‌ی واقعیت مخلوط صحبت کنیم که به آن MR می‌گویند و کمتر از موارد قبل در کشور ما شناخته شده است. راستش را بخواهید مرز باریکی میان این دو مفهوم (AR  و MR) وجود دارد. هرچند که معمولا همه‌گی هر دو این نوع تصاویر را به نام واقعیت افزوده (AR) می‌شناسند. بگذارید در این‌جا نگاهی به تفاوت‌های میان این دو  بیندازیم:

واقعیت افزوده تصویر مکان یابی واقعیت افزوده در خیابان AR یا واقعیت افزوده: حتما فیلم‌های رئالی که یک کاراکتر انیمشن در خود دارند را دیده‌اید. تمامی فضا کاملا رئال است اما یک مورد خیالی یا یک واقعیت افزوده به آن اضافه شده است. با کمی تفاوت، AR چنین کارکردی دارد. خلق تصویری خیالی، در زمینه و بک گراند رئال به صورت لایو یا زنده. فکرش را بکنید در حال بازدید در یک نمایشگاه تکنولوژی هستید، در یک غرفه، یک کاراکتر انیمیشنی سه بعدی، که مثل من و شما بخشی از فضا را اشغال کرده است شروع به صحبت با شما می‌کند.  در خصوص توانایی‌های شرکت مطبوعش توضیح می‌دهد، حتی پرسش‌های شما پاسخ می‌کند.در حقیقت واقعیت افزوده، یک نمای زنده، مستقیم یا غیرمستقیم از یک محیط فیزیکی واقعی در دنیای واقعی است که عناصر آن از طریق ورودی‌های کامپیوتر، ویدئو، گرافیک و داده‌های مکان‌یابی تکمیل می‌شود.


تکنولوژی واقعیت ترکیبی ام آر  MR واقعیت ترکیبی: واقعیت مخلوط یا واقعیت ترکیبی، ادغامی از دنیای خیالی و دنیای واقعی اطراف ماست، برای ایجاد محیط جدیدی که اشیا مجازی و اشیا فیزیکی واقعی، در زمان واقعی در کنار هم حضور دارند، با همدیگر ارتباط برقراری می‌کنند و همکاری می‌کنند.
مهم ترین ویژگی که می‌توانید MR را از صورت‌های دیگر گفته شده تشخیص دهید این است که در MR محتوای گرافیکی و دنیای واقعی قادرند در یک زمان واحد و واقعی به یکدیگر واکنش نشان دهند.
متداول ترین سخت افزار ام آر امروزی، سخت افزار هولو لنز مایکرو سافت است. اگر چه مایکروسافت اصطلاح مختص به خودش را برای ای آر و ام آر دارد. کامپونتیک هولوگرافیک. اخیرا مایکروسافت یک شبیه ساز هولو لنز جدید رونمایی کرده است  که توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های هولوگرافیک خود را بروی ان اجرا کنند.
به غیر از MR و بحث واکنش واقعیت افزوده‌ی مجازی‌اش که غیر قابل تفکیک از اشیاء فیزیکی است و به نظر راه طولانی‌تری تا رسیدن کامل و مرسوم شدن آن در زندگی روزمره باقی مانده است، باقی موارد گفته شده، امروز کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند و باسرعت فروان هم رو به گسترشند.
درک، آشنایی، استفاده و احیانا تولید محتوای تکنولوژیکی‌های گفته شده، یک ضرورت یادگیری و بازار آن  یک بازار بسیار سودمند در کشورمان ایران خواهد داشت. همان‌طور که کشورهای پیشرفته در حال حاضر در حال تجربه  آن‌ها هستند. به این‌ها اضافه کنید کلی سرگرمی و هیجان لمس دنیای فردا را که با این تکنولوژی‌ها امکان‌ پذیر خواهند شد.

در ویکی پدیا بیشتر در این باره بخوانید.

این مطلب توسط تیم نویسندگان ماینرتک تهیه گردیده است و هرگونه بازنشر تنها با ذکر منبع مجاز است.