کلمات کلیدی: کسب درآمد دلاری ، کسب درآمد از ماینینگ یا استخراج بیتکوین، (بیت کوین) ، خرید ماینر بیتکوین، مقایسه ماینرهای Antminer DR5 ، Antminer S11 ، Antminer T15

در این مقاله سعی بر این است که دیدی روشن از تمام مراحل ماینینگ و کسب درآمد دلاری از بیتکوین ارایه دهیم.

یکی از روش‌های مطمئن برای سرمایه‌گذاری در  دنیای رمزارزها، استخراج بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال است. شما می‌توانید با تهیه تعدادی دستگاه ماینر، سپردن آن‌ها به شرکت‌هایی که خدمات نگهداری از ماینرها را می‌دهند، شروع به کسب بیتکوین کنید. بعد بیتکوین‌های خود را به دلار و حتی ریال تبدیل کنید. سایت‌هایی هستند که درآمد دلاری دستگاه شما را با توجه به قیمت روز به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه در اخیتارتان قرار می‌دهند. در پایان مطلب لینک تعدادی از آن‌ها را قرار داده‌ایم.


ماینینگ یا استخراج رمزارزها دقیقا چیست؟
اگر مقاله ما در خصوص بلاکچین و بیتکوین را خوانده باشید، مبحث معادلات بلوک‌های بلاکچین را حتمن به یاد می‌آورید؛ بلاکچین مانند دفتر ثبتی بزرگ است که اطلاعات در آن در قسمت‌هایی مجازی به نام بلوک ذخیره می‌شود. بلوک‌ها دارای آدرسی به نام هش هستند که مانند اثر انگشت آن بلوک در شبکه بلاکچین عمل می‌کنند و آدرسی یگانه است. این عملیات بر اساس یک سری محاسبات ریاضی پیچیده حاصل می‌شود و توسط گره‌ها یا کامپیوترهایی که به شبکه متصل هستند صورت می‌پذیرد. (هر بلاک حاصل 1400 معامله است و تنها یک مگابایت حجم دارد!) به هر پردازنده‌ای که به این مبادلات کمک می‌کند، مقداری بیتکوین یا دیگر رمزارزها به عنوان جایزه تعلق می‌گیرد که در کیف پول رمزارز مالک دستگاه واریز می‌شود.
در گذشته شما می‌توانستید به وسیله دستگاه رایانه شخصی خانگی خودتان به راحتی بیتکوین ماین کنید اما امروز عملیات استخراج از وضعیت خانگی خارج شده و به شکل صنعتی صورت درآمده است. به  دلایلی مثل بالا رفتن سختی شبکه، شروع به کار دستگاه‌های صنعتی در بلاکچین بیتکوین دیگر استخراج خانگی به طور کلی بی‌فایده شده است. و تمام تبلیغات در خصوص استخراج بیتکوین، اتریوم و... بوسیه گوشی موبایل یا یارانه شخصی فقط باعث آسیب به سخت افزار شما می‌شود. البته در این مورد استثنا وجود داشته است. مثل رمزارز الکترونیوم که در ابتدا استخراج بوسیله گوشی برایش در نظر گرفته شده بود، اما استخراج آن هم امروز بوسیله شبیه سازها به شکل صنعتی در آمده است.  سوای این که آیا الکترونیوم رمزارزی هست که در آینده جز کریپتوهای با ارزش باشد یا خیر!


کسب درآمد دلاری ، از بیتکوین ، درآمد با ماینینگ ، ماینر

امروز ماینینگ به چه صورت است؟
امروزه عملیات استخراج بیشتر با ریگ‌هایی  تشکیل شده از چندین کارت‌ گرافیک که به یک مادربرد وصل شده‌اند و یا به وسیله دستگاه‌های نام اسیک‌ها یا ماینرها صورت می‌گیرد. اسیک‌ها متشکل از ده‌ها پردازنده قوی هستند که مخصوص استخراج از الگوریتم خاصی در شبکه بلاکچین طراحی شده‌اند. هر رمزارز بر اساس الگورتیم خاصی نوشته شده است. برای مثال  الگوریتم بیتکوین، SHA256 هست و الگوریتم سیا کوین Blake2b. اگر می‌خواهید رمزارزدیگری را استخراج کنید، باید حتما ماینر مناسب استخراج آن رمزارز را تهیه کنید. در ضمن باید توجه کنید که آیا کوین مورد نظر شما، مانند بیتکوین قابل استخراج هست یا نه. می‌توانید در سایت‌های دسته بندی رمزارزها مثل coinmarketcap.com و سایت های مشابه  این مورد را تحت عنوان ماینیبل بودن آن رمزارز بسنجید.
ماینر s11 بیت مین، انت ماینر s11 ، ماینر اس 11در باره ماینرها چه چیزهایی باید بدانیم؟
قبل از تهیه ماینر خود، دانستن فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در توانایی و قیمت یک دستگاه بسیار ضروری است. در این‌جا آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم. فاکتور اول، قدرت ماینرها است با واحدی به نام هش سنجیده می‌شود. برای مثال دستگاه Antminer S11 شرکت Bitmain که یکی از پرمصرف‌ترین ماینرهای این روزها در ایران است، بسته به زمان ساخت در قدرت‌های 19.5 ، 20 و 20.5 ترا هش ساخته شده است. هش بیشتر به معنی قدرت بیشتر و کسب بیتکوین بیشتر است.

مصرف و هزینه برق

مسئله دیگر مصرف برق هر ماینر و هزینه آن است. دستگاه‌های اسیک و یا ریگ‌ها در مدل‌های مختلف و با قدرت‌های متفاوت طراحی شده‌‌اند. بسته به این که هر ماینر چقدر بهینه شده باشد، میزان مصرف برق در آن متفاوت می‌شود. اما وجه مشترک تمام ماینرها این است که عملیات استخراج با برق خانگی را بسیار گران تمام می‌کند. برای مثال مصرف برق دستگاه Antminer T15 شرکت بیت مین 1541 وات برق مصرف می‌کند و 23 ترا هش قدرت محاسباتی دارد. و دستگاه انت ماینر Antminer DR5 از همان شرکت با قدرت هش 35 ترا هش، 1610 وات برق مصرف می‌کند و نسبت به دستگاه قبل بهینه‌تر طراحی شده است. اطلاعات دستگاه‌ها به راحتی در سایت سازنده آن‌ها و همین‌طور در بخش فروش ماینرتک و دیگر سایت‌های معتبر قابل مشاهده است.

کولینگ فارم ماینینگ ، فارم نگهداری ماینر ، فارم بیتکوینمسئله کولینگ یا خنک سازی

چالش اساسی دیگری که ماینرها از همان ابتدای صنعتی شدن عملیات استخراج رمزارزها با آن روبرو شدند، مسئله خنک نگاه داشتن اسیک‌ها بود. این قول‌های محاسباتی به علت حجم بالای عملیات ریاضی که انجام می‌دهد به شدت گرم می‌شوند و نیاز به خنک سازی دارند. چند نوع روش خنک سازی صنعتی وجود دارد که در استخراج رمزارزها از  دو نوع روش خنک سازی بیشتر مدد گرفته می‌شود، یکی کولینگ مایع هست که با روغن‌های مخصوص به نام مینرال انجام می‌شود و روش دیگر ایر کولینگ به وسیله کولینگ به وسیله جریان هوا است.  
مواردی مثل حجم صدای تولیدی، دبی هوای مورد نیاز، اینرنت، گرمای تولیدی و ... اگر چه مهم هستند، اما مانند سه عامل بالا، در مقوله انتخاب دستگاه کمتر تاثیر گذار هستند.  


درآمد بالا از بیتکوین، کسب دلار با بیتکوین ، ماینر ، ماینرتکشاید فکر کنید، استخراج بیتکوین به این راحتی‌ها هم نیست؟! اما راستش را بخواهید پاسخ کاملا به این سوال هم نه و هم آری است. امروز فارم‌های نگهداری ماینرها عملا استخراج صنعتی بیتکوین را محیا کرده‌اند و مشکلاتی که گفته شد را برای ما از میان برداشته‌اند. با توجه به پیشرفت‌هایی که در صنعت ماینینگ در کشورمان ایران به دست آمده، امروز برای سرمایه‌گذاری در استخراج بیتکوین، تنها کاری که سرمایه گذاران می‌کنند خرید دستگاه‌های ماینر و سپردن آن‌ها به فارم‌هاست.در قسمت دوم و آخر مقاله، به تمامی جنبه‌هایی که باید برای سرمایه گذاری در صنعت استخراج رمزارز بدانید، مانند روش‌های فروش بیتکوین، چگونگی واریز بیتکوین‌های ماین شده به کیف پول دیجیتالی‌تان، موضوع استخرهای ماینینگ، عمردستگاه‌ها و ریسک‌های سرمایه گذاری در صنعت ماینینگ و... خواهیم پرداخت و مبحث قبل را به پایان می‌بریم.

ادامه مبحث را اینجا بخوانید!

این مطلب توسط تیم نویسندگان ماینرتک تهیه گردیده است و هرگونه بازنشر تنها با ذکر منبع مجاز است.