ماینینگ در ایران ، سرمایه گذاری در ماینینگ ، سرمایه گذاری در بیتکوین ، ماینرهای چینی ، ماینینگ در ایران ، وضعیت ماینینگ


در شش ماه اخیر گزارش های بسیاری مبنی بر تلاش ماینرهای خارجی به منظور دستیابی به برق ارزان کشورهایی مثل ویتنام، کامبوج، تایلند، و ایران به بیرون درز پیدا کرده است. طبق یکی از آخرین مصاحبه ها، ماینرهای چینی وقتی فهمیدند قیمت برق در کشور نفت خیر ایران (0.006 دلار به ازای هر کیلووات ساعت) بسیار مقرون به صرفه است شروع به رقابت برای سرمایه گذاری گسترده در ایران کرده اند.

قیمت بسیار ارزان برق در ایران توجه بسیاری از کسانی را که به دنبال برق مقرون به صرفه اند به خود جلب کرده است. به گفته فنگ او در ایران تاسیساتی شامل 20.000 انت ماینر t9 راه اندازی کرده است. بسیاری ماینرهای چینی قصد دارند کل مجموعه ماینرهایشان را به ایران منتقل بکنند.

"ایران پیشنهاد برق ارزان می دهد اما راه اندازی تاسیسات ماینینگ آسان نیست"
گزارش های رسیده از نشریه چینی 8btc حاکی از آن است که ماینرهایی که چین را به مقصد ایران به منظور ماین بیت کوین رها کرده اند با مسائلی در راه اندازی تاسیسات فارم مواجه شده اند. در مصاحبه ای، لیو فنگ (Liu Feng)، ماینر چینی گفت که ایران به دلیل برق فوق العاده ارزانش محلی عالی برای ماینینگ است. به گفته فنگ هزینه های برق در ایران  0.006 دلار به ازای هر کیلووات ساعت است. در چین که برق در آن بسیار ارزان تر از اکثر دیگر کشورهاست هزینه برق  0.04 دلار به ازای هر کیلووات ساعت است و در طول فصل مرطوب به حدود 1.0 یوان (0.015 دلار) به ازای هر کیلووات ساعت در استان سیچوان می رسد.
ماینینگ در ایران ، پارک ماینینگ در تهران ، سرمایه گذاری ماینرها در ایران
"زمانی که من شروع به سرمایه گذاری در ایران کردم به دلیل یارانه بسیار بالای برق در این کشور، دولت دستگاه های ماینر را به خاطر مصرف به شدت بالای برقشان در لیست 2000 کالای ممنوعه وارد کرده بود. از طرفی خطر توقیف و مصادره ماینرها در گمرک مرزی نیز وجود داشت.  طبق آخرین آمار رسمی،  دست کم 40.000 ماینر در مرزایران توقیف شده اند."
با این وجود فنگ واردات ماینر به ایران را از طریق برقراری روابط دوستانه با برخی افراد در گمرک ایران مدیریت کرده و  تاکنون بیش از 20,000  ماینر را از طریق مرز ایران به منظور شروع عملیات مورد نظرش وارد کرده است. هنگامی که فنگ شروع به کار ماینینگ کرد متوجه شد که عبور از مرز تنها یک بخش از مشکلاتش است. برای نمونه فنگ با یک نیروگاه تامین برق محلی در ایران مذاکره کرد که به او برق 0.06 یوان (0.009 دلار) به ازای هر کیلووات ساعت می داد. دو طرف ابتدا روی نسبت 70/30 برای تقبل هزینه های عملیات توافق کردن، اما شرکت برق دو ماه بعد قیمت را دو برابر کرد. سپس او سعی کرد که یک عملیات دیگر را در یک کارخانه فولادسازی مجاور تنظیم کند، اما همسایه ها با شکایت از سر و صدای ناشی از فعالیت ماینرها به او اعتراض کردند.

ایران بهشت ماینینگ دنیا ، کوچ ماینرها به ایران ، ماینینگ در ایران ، پارک ماینینگ در تهران ،


تاسیسات ماینینگ بیت کوین در بیابانی خارج تهران
با این حال فنگ هنوز به ایران در رابطه با ماینینگ بیت کوین خوشبین است و باور دارد که شرایط به سمت بهتر شدن خواهد رفت. مدتی فقط منطقه مرزی ایران اجازه صادرات و واردات ماینر را داشت و امروزه واردات  ماینر مطابق با قوانین ایران و بدون مالیات می باشد. رئیس جمهور ایران حسن روحانی نیز به عنوان حامی منطقه جدیدی در ایران  به نام پارک صنعتی شناخته می شود، یکی از حامیان تجارت ماینینگ به حساب می آید. فنگ می گوید، "سرمایه گذاران ماینینگ باید مبلغ مشخصی بابت برق بازیافتی پرداخت کنند تا ماینرهای کوچک تا متوسط بتوانند در این پارک صنعتی به عنوان یک گروه کنار هم قرار بگیرند و ماین کنند".

سپتامبر گذشته ادارات ایران و بانک مرکزی به طور رسمی ماینینگ را به عنوان یک صنعت قلمداد کردند. طبق گزارش ها، تهران،  شایعات مربوط به آماده سازی دولت برای واردات تجهیزات سخت افزاری مورد استفاده برای استخراج بیت کوین و دیگر لوازم دیجیتال را تایید کرده است.
در ماه دسامبر نیما دهقان تحلیلگر اهل تهران در حوزه ارز کریپتو، پرده از جزئیات سرمایه گذاران و اپراتورهای تاسیسات ماینینگ که رو به سوی ایران آورده اند برداشت: از چین گرفته تا اسپانیا، اوکراین، ارمنستان و فرانسه.

این مطلب توسط تیم نویسندگان و مترجمان ماینرتک تهیه گردیده است و هرگونه بازنشر تنها با ذکر منبع مجاز است.