بلاکچین اتریوم ، ماینینگ ، ماینر رمزارز ، بیتکوین ، اثبات کار ، اثبات سهام ، سختی شبکه


اتریوم تحت تأثیر چیزی قرار گرفته به نام "بمب سختی" شناخته میشود و انتظار میرود در ماه پیش رو تأثیر شدیدتری بر روی اتریوم بگذارد.

این کد در اصل به منظور ایجاد انگیزه در ماینرها ایجاد شد تا انتقال از اثبات کار به اثبات سهام را مدیریت بکند. در واقع بمب سختی برمی‌گردد به سال 2015 زمانی که استفان توال مدیر ارشد تجاری اسبق اتریوم سطح سختی استخراج کردن یک بلاک را در بلاکچین اتریوم در طول زمان به طور تصاعدی افزایش داد.

بمب رو به خاموشی رفت به طوری که پس از صحبت‌هایی که در دسامبر گذشته انجام شد یک بار در ژانویه 2017 دچار تأخیر شد و بار دیگر در اکتبر 2017. آثار اولیه این کد اگرچه اندک اما به آرامی آغاز شد اما بی‌شک چنانچه اطلاعات نشان می‌دهند اثر قابل ملاحظه‌ای در شبکه خواهد داشت.
طبق گزارش تحلیرگران بلاکچین سایت Etherscan، بلاکچین اتریوم شاهد پایین‌ترین سطح پاداش بلاک روزانه با رکورد 13,131 ETH بود. در مقام مقایسه در نیمه نوامبر رکورد بالای 20,000 ETH را دیده بود.
علاوه بر این Etherscan سقوط واضحی را از دسامبر در تعداد بلاک های تولیدی روزانه اتریوم گزارش می دهد که در حال حاضر زیر 4500 است.
اَفری شودِن از مدیران اتریوم تخمین می‌زند که با نادیده گرفتن یک سمت قضایا، از حالا دو یا سه ما طول می‌کشد که بمب سختی بلاکچین اتریوم را متوقف بکند تا به رکوردهای پایین برسد.

همچنان قبل از این‌که چنین اتفاقی بیفتد در واقع انتظار می‌رود که این بمب دوباره برای مدت زمان 12 ماه تأخیر داشته باشد به عنوان بخشی از آپگرید یک سیستم عظیم که به عنوان قستنطنیه شناخته می‌شود.قستنطنیه که طبق برنامه ریزی ماه بعد در 7, 280,000 بلاک اجرا می‌شود از بین دیگر تغییرات شبکه، تعداد متوسط بلاک 5,700 روزانه را ثابت نگاه داشته و طبق نظر شودِن زمان بلاک را به حدود 15 ثانیه کاهش می‌دهد.
این اولین بار نیست که سازندگان اصلی اتریوم مجبور شدند چنین تغییراتی را در کد بمب سختی اعمال بکنند. شودِن نیز برای نیاز به مقابله با آثار بمب ابراز ناراحتی بسیاری کرد.
شودِت به سایت CoinDesk گفته است، "این بمب مزاحم است و بیش از به اهدافش نخواهد رسید".بلاکچین اتریوم بار دیگر اثر "بمب سختی" را احساس می‌کند
پایان زمان
طبق توضیحات شودِن در این مورد با توجه به این که انتقال به PoS معمولاً به عنوان اتریوم 2.0 یا حالت آرامش نامیده می‌شود، احتمالاً امسال یا سال آینده اتفاق نخواهد افتاد. وی ادامه داد، "من شخصاً دیگر نمی‌خواهم با بمب سختی سر و کار داشته باشم، حالت آرامش امسال اتفاق نمی‌افتد و به احتمال زیاد سال دیگر نیز اتفاق نخواهد افتاد، پس مزاحمت بیشتر برای چیست؟"
به این ترتیب، اریک کانر بنیان گذار سایت اطلاعات اتریوم ETHHub نیز موافقت کرد به CoinDesk بگوید که به نظر او نیز اثر انگیزشی بمب سختی دیگر مانند گذشته نیست.
کنر به CoinDesk گفت، "اوایل بمب درست کار می‌کرد، اما در حال حاضر من فکر می‌کنم که تمام مجموعه و سازندگان به وضوح بر روی اتریوم 2.0 و در نتیجه PoS متمرکز شده‌اند. در این مرحله انگیزه بیشتر برای ارتقا مجدد است و مجبور شدند حتماً کاری انجام دهند."
از طرفی برخی از سازندگان همچنان به سمب سختی به عنوان دارنده نقشی مهم در تکامل تدریجی شبکه نگاه می کنند.
در پاسخ به پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) که توسط شودن ارائه شد که طبق آن بمب را به طور نامحدود به تاخیر می اندازد، مارکوس لیگی سازنده کیف پوا اندرویدی اتریوم، Walleth نوشت:
"نگرانی من این است که بدون بمب سختی، در وضعیتی قرار بگیریم که در آن ارتقا کلی سیستم دشوار بشود زیرا مردم نرم افزار خود را تا زمانی که واقعا به این کار نیاز باشد به روز رسانی نمی‌کنند."

رجوع به گذشته
چنانچه در تأخیر قبلی بمب سختی واردشده به ارتقا سیستم عریض Byzantium، کاربران شاهد رکورد تعداد بلاک پایینی در پاییز 2017 بودند.

نمودار تعداد بلاک اتریوم و پاداش های آن

چارت تعداد بلاک اتریوم و پاداش ها. منبع: Etherscan

کونر تأکید کرد که سطح سختی ماین کردن با ضریب دو در ازای بمب در هر 100,000 بلاک افزایش می‌یابد. در نتیجه این امر وی همچنین خاطرنشان کرد که در طول ماه های قبل از Byzantium در اکتبر 2017، متوسط زمان بلوک‌ها در شبکه اتریوم به رکورد بالای 30 ثانیه رسید.


متوسط زمان بلاک در شبکه بلاکچین اتریوم نمودار کریپتومتوسط زمان بلاک در شبکه اتریوم. منبع: Etherchain

این زمان حدودی قبل از ماین کردن به سختی 7,300,000 بلوک اتفاق خواهد افتاد در حالی که کونر فکر نمی کند آثار بیشتری از بمب سختی بر شبکه اتریوم رخ بدهند.
علاوه بر این بعد از فعال شدن قستنطنیه، اتریوم با کاهش بیشتر پاداش بلاک از 3 به 2 ETH مواجه می‌شود. این کاهش به منظور تخفیف در آثار تورم بدون بمب سختی زمان بندی شده بوده است.
The following graph on ETHHub illustrates a continued downward trend for ETH issuance in the years ahead.
نمودار تاریخچه رمزارز بلاکچینی اتریوم و پاداش بلاک آن
تاریخچه اتریوم و نرخ پاداش بلاک. منبع: ETHHub

مسلما روندی که در شکل با خط نارنجی ترسیم شده تا حد زیادی به فعال سازی قستنطنیه و حالت آرامش در دو یا سه سال آینده بستگی دارد. انتظار می رود در ماه مارچ یک اقدام آزمایشی برای فازهای اولیه حالت آرامش انجام بشود.
با این وجود مانند اغلب چیزها در ارز کریپتو تنها زمان همه چیز را نشان خواهد داد.

این مطلب توسط تیم ترجمه ماینرتک تهیه گردیده است و هرگونه بازنشر تنها با ذکر منبع مجاز است.