بیتکوین چیست؟

اگر خودتان از دارندگان بیت‌کوین نباشید، حداقل نام آن‌را شنیده‌اید! بیت‌کوین یک پول دیجیتالی (رمزارز) است که از سال 2009 توسط فرد، افراد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو راه اندازی شد و از همان آغاز مدلی پر هیاهو و درخشان به خصوص در حوزه مالی به نظر می‌آمد.
بیت‌کوین یک ارزرمز یا پول دیجیتالی رمزنگاری شده است که به صورت فیزیکی وجود ندارد و کاملا دیجیتال عرضه می‌شود و تفاوت‌هایی با سایر پول‌های دیجیتال (غیر رمزارز) دارد.

بیت کوین چیست بلاکچین چیست بیت‌کوین روی بستری بنام بلاک‌چین کار می‌کند که در این مقاله اطلاعات کاملی از آن داده شده است. اما به طور خلاصه می‌توان بلاک‌چین را این‌طور تعریف کرد: یک دفتر ثبت اطلاعات بزرگ، درست مانند همان شیت‌های آشنای اکسل، که تمام اطلاعات در بخش‌هایی به نام بلاک در آن ذخیره می‌شود. (بلاک به معنی همان بلوک و چین به معنی زنجیره است). بر خلاف دیگر پول‌ها که پشتوانه‌شان دولت‌ها یا بانک‌های مرکزی، طلا و... است، و برای نقل و انتقال وجوه حتما به یک نهاد واسطه‌ای مانند بانک نیاز دارند، در تکنولوژی بلاکچین به طور کلی این نهادهای واسطه‌ای حذف شده است. یعنی برای نقل و انتقال و نگه‌داری بیت‌کوین، این همه‌ی کاربران شبکه هستند که تمام اطلاعات را در اختیار دارند، تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و میزان دارایی‌های داخل کیف پول‌ها را نگه داری می‌کنند. شاید در نظر اول بگویید آیا این سیستم امن است؟ می‌تواند مانند بانک‌ها از دارایی من محافظت کند؟ یک پاسخ قطعی و محکم برای این پاسخ وجود دارد: بله! دقیقا به همان دلیل نظیر به نظیر بودن رایانه‌ها در شبکه بلاک‌چین، و توزیع اطلاعات میان میلیون‌ها کاربر، هک، تغییر اطلاعات و خلاصه کوچکترین تغییری در شبکه، نیاز به تایید حداقل پنجاه و یک درصد از تمامی رایانه‌های داخل شبکه بیت‌کوین دارد که با توجه به تکثر بسیار زیاد این نودهای شبکه، همین‌طور وجود تاخیری کوچک در انتقال داده‌ها در این شبکه (حداقل ده دقیقه) عملا سدی محکم در برابر نفوذ به این شبکه ایجاد شده است. همین‌طور خطر نگه‌داری اطلاعات انبوه از مشترکان در دست یک نهاد خاص یا یک بانک خاص (مانند بانک مرکزی) دیگر وجود ندارد. چرا که اطلاعات داخل سرور، امکان هک، تغییر یا توقیف سرمایه شما توسط سرور نگه دارند و... دارد. ضعفی بزرگ، که تا کنون هزاران انسان را در سیستمهای مالی قدیمی متضرر کرده است.

بلاکچین یک دفتر ثبت اطلاعات بزرگ است مانند شیت برنامه اکسل اطلاعات در بخش هایی به نام بلاگ ذخیره می شود

بیت‌کوین از چه راه‌هایی به دست می‌آید؟

شما می‌توانید از راه‌های متفاوتی بیت‌کوین به دست بیاورید. ساده‌ترین آن خرید بیت‌کوین و نگه‌داری آن در کیف پول مخصوص است. درست همان‌طور که طلا یا سکه یا دلار نگه داری کنید تا زمانی که ارزش بیشتری یافت، آن‌را به پول‌های دیگر تبدیل کنید، می‌توانید وقتی بیت کوین‌های‌تان ارزش بیشتری یافت، آن‌را به فروش برسانید.
می‌توانید به عملیات استخراج در شبکه کمک کنید و بیت‌کوین جایزه بگیرید! یادتان می‌آید گفتیم اطلاعات در شبکه بلاکچین بیت‌کوین در بلاک‌ها ثبت می‌شوند؟ حالا شما می‌توانید با تهیه سخت افزار مخصوص و یا رایانه قوی و در اختیار قرار دادن توان محاسباتی آن در شبکه بیت‌کوین، می‌توانید به انجام تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های شبکه کمک کنید و بنا به میزان قدرت سخت افزاری و توان محاسباتی دستگاه‌های خود، بیت‌کوین جایزه بگیرید! به این روش که خلاصه توضیح داده شد استخراج می‌گویند. امروزه در ایران شرکت‌های خوبی برای تهیه، خرید و فروش و نگه‌داری دستگاه شما در دسترس هستند.
روش دیگر، ثبت نام در سایت‌هایی هستند که به عناوین مختلف بیت‌کوین (هرچند به میزان کم) به شما جایزه می‌دهند. وب سایت‌های بخت آزمایی، پرسش و پاسخ، نظر دهی و... هستند که امکان دریافت جایزه بیت‌کوینی را برای کاربران خود تدارک دیده‌اند.
روش دیگر هم ارائه خدمات یا کالا به متقاضیان و دریافت بیت‌کوین است. امروزه افراد و شرکت‌های بسیاری هستند که در ازای خدمات و کالای خود بیت‌کوین و دیگر رمزارزها را پشتیبانی می‌کنند و روزبه‌روز هم به تعدادشان افزوده می‌شود.

چطور بیت کوین کسب کنیم استخراج خرید بیت کوین با دیگر ارزها ثبت نام در سایتهای کریپتو


می‌خواهم بیت‌کوین بخرم، آن‌را کجا نگه داری کنم؟

برای نگه داری بیت‌کوین‌ها هم از کیف پول مخصوص دیجیتالی یا سخت افزاری استفاده می‌شود که در انواع مختلف ارائه می‌شود. هر کیف پول یک آدرس عمومی دارد، که مانند همان شماره کارت بانکی معمولی است و می‌توان  برای دریافت بیت‌کوین این آدرس را به دوستان یا شرکای تجاری و... بدهیم به این کلید عمومی گفته می‌شود.
یک نمونه از آدرس عمومی کیف پول بیت‌کوین:

تصویر آدرس ولت بیت کوین بر بستر بلاکچین از طرفی هر کیف پول یک کلید خصوصی دارد، که چیزی مانند رمزدوم کارت بانکی شماست. و در زمان برداشت از موجودی خود، حتما به آن نیاز خواهید داشت. این دو، یعنی کلید عمومی و کلید خصوصی نشانی کیف پول شما را تشکیل می‌دهند. وقتی شما یک در خواست ارسال بیت‌کوین در شبکه می‌کنید، ابتدا از گره یا نودی که شما باشید، یک پیام به نودهای نزدیک یا پیوسته به خود ارسال می‌کنید، از هر یک از آن نودها هم یک درخواست به نودهای دیگری که به آن‌ها متصل هستند فرستاده می‌شود و تا زمانی که درخواست شما در کل شبکه بیت‌کوین ثبت شود این روند ادامه می‌یابد.

بیت‌کوین استخراج کرده‌ام، می‌توانم آن را به ریال تبدیل کنم؟
بله، به راحتی. شما می‌توانید از طریق صرافی‌های آنلاین، بیت‌کوین خود را به هر رمزارز دیگر، دلار یا ریال تبدیل کنید و به حساب بانکی خود واریز کنید. می‌توانید از طریق گروه‌های مجازی، مشتری خود را مستقیم بیابید و از طریق ساز و کاری که در آن گروه تعیین شده با هم دیگر معامله کنید.
بیت‌کوین پشتوانه دارد؟ تا ابد تولید می‌شود یا جایی تمام می‌شود؟
بر خلاف پول‌های رایج یا پول کاغذی که بی‌پشتوانه هستند، یعنی دولت‌ها بسته به نیاز بازار یا بسته به سیاست‌های خود، به هر میزان که بخواهند پول کاغذی چاپ می‌کنند و در بازار تزریق می‌کنند، بیت‌کوین تنها 21.000.000 تولید خواهد شد و طبیعتا زمانی که بیت‌کوین به این تعداد برسد، ارزش بیت‌کوین‌های موجود بسیار بیشتر خواهد شد. چیزی درست مانند طلا شاید با ارزش‌تر!
نتیجه گیری: با این‌که چیزی در حدود ده سال از پیدایش بیت‌کوین می‌گذرد، اما این رمزارز، پایگاه محکمی در بازار تبادلات مالی یافته است. اقبال از آن روزبه‌روز در میان مردم دنیا، شرکت‌ها، بانک‌ها و حتی دولت‌ها بیشتر از قبل می‌شود. شاید فکر کنید، با توجه به اختلاف تکنولوژیک کشورمان با دیگر کشورهای صنعتی، بیت‌کوین هنوز ناشناخته و مرموز به نظر می‌آید، و هنوز راه زیادی دارد تا در ایران جا بیفتد! اما واقعیتش را بخواهید، بیت‌کوین از همان ابتدای راه در ایران با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو بوده است. امروز، علاوه بر مساعدت‌های دولت برای قانونی کردن استخراج، نگه داری و ایجاد صرافی‌ها و... استقبال بخش خصوصی و مردم از این رمزارزها، همین‌طور هزینه پایین استخراج در ایران (به علت هزینه پایین مصرف برق و...)  ایران را به یکی از بهترین مراکز برای استخراج و استفاده بیت‌کوین تبدیل کرده است. و سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین و دیگر رمزارزها، سرمایه گذاری مطمئن و قابل اعتماد با درآمد دلاری خواهد بود و می‌توان آینده روشنی برای این صنعت در ایران، متصور شد.

بیت کوین چیست خرید ماینر چیست استخراج کردن و تاریخچه استخراجدر ویکی پدیا بیشتر از بلاکچین بخوانیم!

این مطلب توسط تیم نویسندگان ماینرتک تهیه گردیده است و هرگونه بازنشر تنها با ذکر منبع مجاز است.